Me is a doodle-maker

Idag onsdag drar Piratpartiets annonskampanj på The Pirate Bay igång. I en dryg vecka har jag vetat om den, fast vi har hållit den tätt emot kroppen för att det inte skall spekuleras så mycket.

Kampanjen består i att vi tar över The Pirate Bays framsida. Istället för piratskeppet, så har vi gjort egna piratparti-doodlar (grafik) och varje doodle leder till motsvarande text på piratpartiet.se, som förklarar mer. I övrigt fungerar sidan naturligtvis som vanligt.

Det innebär att vi under en veckas tid kommer nå ett par miljoner användare per dag med våra bilder.

Jag blev tillfrågad om jag ville teckna bilderna/doodlarna och kunde inte motstå frestelsen. Så den senaste veckan har jag suttit varje ledig minut och spånat, skissat och tecknat förslag på doodlar. Att sambon inte kastat ut mig är ett litet underverk i sig.

Den första dagens grafik handlar om allt som INTE diskuteras i den här valrörelsen: sveken ifråga om FRA, IPRED, det kommande datalagringsdirektivet, The Pirate Bay-rättegången och allt annat som skulle kunna ge Piratpartiet positiv uppmärksamhet och draghjälp.

Det finns fem partiledare med igentejpad mun på bilden. För det är tyvärr lite för tydligt att det är sossar och moderater som håller i piskan här: om de inte så tydligt ville samma sak med integriteten, om än med olika formulering och förpackning, så skulle det vara svårare att få alla att helt lämna de frågorna därhän.

Det är ju knappast så att frågor om integritet, rättssäkerhet och informationsfrihet är ointressanta. De är grundpelare i en demokrati.


PS Jag behöver fortfarande din hjälp (bidrag/jobb/uppdrag), läs vad jag menar här… DS

Related Posts with Thumbnails
Intressant? Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , .
Detta inlägg är publicerat i Allmänt fribasande, Alster, Dagsfrågor, Politik och taggat , , , , , . Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

14 kommentarer

  1. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 9:35 | Permalink

    Vill bara framföra ett STORT TACK!

  2. Adam
    Skrivet 25 augusti 2010 klockan 11:01 | Permalink

    utmärkt! men var är eriksson?

  3. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 11:12 | Permalink

    Eriksson, vem är det? :mrgreen:

    Nej seriöst, han är inte med för att jag ville ha ett ansikte per riksdagsparti minus moderater och sossar.

  4. Fredrik Larsson
    Skrivet 25 augusti 2010 klockan 12:50 | Permalink

    Bravo!

    Mvh
    Fredrik Larsson

  5. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 13:30 | Permalink

    Hur menar du Socialdemokraterna skulle hindrat oss från att prata integritetsfrågor?
    http://vansterteknik.wordpress.com/2010/08/25/pps-behov-av-att-sta-ensamma/

    (Och varför skulle de göra det? OK för att det är smart av dem att hålla tyst själva, men de förlorar knappast röster till nån annan än möjligen oss av att vi drar i frågan.)

  6. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 13:53 | Permalink

    @Micke vK: Jasså det säger du?

    Jag antar att det förklarar varför ni står på barrikaderna och ifrågasätter varför diskussion och beslut om datalagringsdirektivet skjutits på till efter valet?

    Jag antar att det är därför era valaffischer innehåller kritik mot FRA, Ipred och andra liknande dumheter?

    Jag antar att ni är beredda att fälla en röd-grön regering om ni inte får gehör i de här frågorna?

    Jag vilar min väska.

  7. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 14:18 | Permalink

    Eh, OK, så de tre sakerna är vad som krävs för att kvalificera sig för att inte ha ”igentejpad mun”? Finns det något sätt Vänsterpartiet skulle kunna kvalificera sig för ett erkännande av att vi försöker debattera frågorna, med mindre än att vi uppgår i Piratpartiet?

    Jag är f ö väldigt glad att datalagringsdirektivet skjutits på till efter valet. Den enda framgångsrika strategi jag kan se där (givet S & de borgerliga) är att skjuta på det så länge att EU-domstolen hinner döda direktivet. Tycker du att vi borde fokuserat på processen istället för innehållet när vi skriver om DLD i valkampanjen, eller hur menar du?

    Och jag är fortfarande nyfiken på vad S skulle ha förlorat på vårt integritetsmanifest.

  8. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 17:21 | Permalink

    Flattrd!! Det förtjänar du :) Det är vad jag kan hjälpa dig med, förutom spridning om det, vilket jag ska ge mig på sen!! :)

     

    Ta hand om dig, and keep up the good work!

  9. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 18:18 | Permalink

    Nice :D

    Bara en undran: Ligger det en engelskspråkig version för utländska besökare till TPB? Om möjligt kanske det vore en bra idé annars!?

  10. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 19:17 | Permalink

    Snyggt jobbat! Hoppas von Knorring kan elda på Ohly lite så att han slipper tejp

    på munnen. Det där med tystnadens taktik tar jag upp i min senaste ”för-dig-som-har-bråttom”-post.

  11. Skrivet 25 augusti 2010 klockan 22:08 | Permalink

    @Micke vK: Det som är illa med att datalagringsdirektivet hamnar på andra sidan valet är att det mörkas.

    Visst är det utmärkt om Europadomstolen sågar det, men om det inte sker kommer vem-som-nu-sitter-i-regeringen att kunna göra en FRA av det hela.

    Allt handlar just nu om vård-jobb-skola-prylen. Visst, det är där flera partier har sina rötter, men är det inte märkligt att ingenting sägs i debatten om de senaste årens avveckling av grundläggande demokratiska rättigheter och värden?

  12. Skrivet 26 augusti 2010 klockan 16:32 | Permalink

    @Marcus Fridholm

    Jo, kanske. Men jag upplever inte att det är svårare att prata om DLD än FRA. Eller, jo, du har en poäng – eftersom vi inte haft en DLD-debatt lika stor som FRA-debatten måste man oftare förklara vad DLD är.

    Det är märkligt med prioriteringarna. Vare sig det skolutspel om kameror vi körde nyss, eller de försök vi gjort med lag om integritet i arbetslivet, har fått nån spinn. Samtidigt säger valarbetare jag pratar med att de ofta får frågor om fildelning m.m. (och är glada att vi har bra svar).

  13. Skrivet 26 augusti 2010 klockan 19:38 | Permalink

    Micke, både ni och MP har på pappret bra insikt om integritetsfrågorna. Problemet ligger inte där, utan snarare att ni är ensamma och att det inte är den högst prioriterade delen för någon av er.

    Det är knappast okänt att min politiska grundsyn ligger en bit ifrån V:s, så missförstå mig rätt om jag säger att jag tycker ni sitter fast lite i klasskampsperspektivet. Vi kan käfta om klasskamp eller inte någon annan gång, men i just den här bemärkelsen skriver jag det snarare för att visa att er samhällsanalys innebär att ni har fokus på annat håll — faktiskt precis som miljöpartiet som har fokus på miljöfrågorna.

    Det innebär att ni hellre än att sänka en ”arbetarregering” med sossarna, kommer att välja att dagtinga bort de frågorna om det är vad som krävs.

    Därför behövs ett piratparti i riksdagen. Därför är inte miljöpartiet eller vänsterpartiet fullgoda alternativ.

  14. Skrivet 14 september 2010 klockan 20:20 | Permalink

    Vänsterpartiet är inget för den som vill ha vågmästarstrategin, det har du helt rätt i. Frågan är en annan: varför du hittar på att Vänsterpartiet skulle undvika att prata integritet?

10 trackbacks

  1. [...] alltså att kika in en gång om dagen. Och glöm inte att klicka på annonsen! Det är förresten Marcus Fridholm som gjort annonsbilderna åt oss. Massor av cred till [...]

  2. [...] Glömde skriva att det är Marcus Fridholm som gjort bilden! Tumme upp på [...]

  3. Av PP » gothbarbie's blog on 25 augusti 2010 at 11:46

    [...] – Pressmeddelande Andra om detta: Full mental straightjacket, Sagor från Livbåten, [...]

  4. [...] det är den största någonsin. Samtidigt är det både kul och okonventionellt att göra den som doodlar. (I sammanhanget vill jag påminna om att tecknaren av dem behöver akut ekonomisk [...]

  5. Av Piratpartiets annonskampanj | Tejpad on 25 augusti 2010 at 14:31

    [...] Politik, Valet I dag startar Piratpartiet sin stora annonskampanj på The Pirate Bays framsida. Markus Fridholm har gjort teckningarna varav jag tar mig friheten att kopiera och puplicera den första. Under en [...]

  6. [...] – DELUXE! En ny doodle skall läggas ut varje dag, med start idag, och det är den enormt begåvade Marcus Fridholm som tecknat dom. Runt 100 miljoner (!) besökare beräknas besöka TPB per månad. Det innebär i [...]

  7. [...] kommer man att bli tilldelad en så kallad ”doodle” (grafik), en ny för varje dag, som Fridholm väldigt snyggt ritat upp. Valaffisch från Piratpartiet på Piratebay, publicerad 25 [...]

  8. [...] Relaterade länkar: Valår råder, tyst det är i husen, tyst i husen, Same shit, different day, Me is a doodle-maker, Reklam för 50 miljoner: största svenska valreklamkampanjen någonsin, Piratpartiet får hjälp [...]

  9. Av Enligt Min Humla » Det rör på sig on 27 augusti 2010 at 12:01

    [...] har ganska roligt. Låt oss kalla det för ett svärmarbete i miniatyr där idéer spånas vilt, Marcus ritar för glatta livet och själv involverades jag på sluttampen av det hela för att vara med [...]

  10. Av Talking to millions « Henry Rouhivuori (PP) on 28 augusti 2010 at 15:50

    [...] som Wikileaksaffären rullade på så kom en annons i form av en doodle på The Pirate Bay. Det är en veckolång kampanj som når ett par miljoner svenska besökare av [...]

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig Obligatoriska fält är markerade med *

*
*

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Vill du infoga Youtube-klipp kan du använda: [youtube url=klippadress]
Klippadressen kan vara antingen adressen från objektkoden, eller adressen till klippets youtube-sida.

CommentLuv badge

  • Christian Engström, din röst i EU
  • bli medlem, förnya medlemskap
  • Arkiv

  • Kommentarer

  • Twingly Blog Search link:http://www.fridholm.net/ sort:published Nya länkar hit
  • Inlägg