Bloggosfären bävar

Och då menar jag inte en bloggbävning. Nej jag menar att vi allihopa skakar av skräck inför det faktum att Bloggen är död.

Bloggboomen har blivit bloggdöden. Flera kända bloggare har den senaste tiden valt att lägga ner sina bloggar.

– Jag tycker inte att den var särskilt bra längre, jag vet inte hur man är en riktigt bra bloggare, säger Jenny Östergren som la ner sin blogg i lördags.

Flera bloggprofiler tycks ha slutat. Vi saknar dem nu allihopa djupt. Deras röster var viktiga i vårt samtal, men nu är det läge att bita ihop. Risken finns naturligtvis att det blir ett massavhopp och att det livliga tjattret i bloggvärlden utbyts mot den djupaste tystnad.

Men jag är inte orolig, som Niclas Strandh skriver:

Nej, Expressen. De är inte kända bloggare. De är kända människor som bloggar. Det är en jäkla skillnad.

Related Posts with Thumbnails
Intressant? Läs även andra bloggares åsikter om , , , .
Detta inlägg är publicerat i Blandat och taggat , , , . Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

3 kommentarer

  1. Skrivet 30 april 2009 klockan 9:09 | Permalink

    Nu kommer jag att gå hela dagen och undra vilken blogg som skulle ligga under ordet ”ha” (mellan ”tycks” och ”slutat”) där uppe.

    Ämlans marodörer!

    Björn Feltens senaste blogginlägg.. TPB visar vilka experter de är

  2. Skrivet 30 april 2009 klockan 9:32 | Permalink

    @Björn – Se det som en hobby! :-P

  3. Skrivet 30 april 2009 klockan 19:49 | Permalink

    Vad media reffererar till, är inte bloggare och vad vi skriver om. Det är deras föreställning, om vad bloggosfären är.

    Jens Os senaste blogginlägg.. Kampen om 166:an mellan oss och EU

2 trackbacks

  1. [...] « Svar från BBB om IP-nummer Bloggosfären bävar [...]

  2. [...] läsa Deeped klargör. Fridholm resonerar. Loke ser fördelar. Utsikt kör kändisspåret. Och grattis Expressen som under Thomas Mattsson [...]

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig Obligatoriska fält är markerade med *

*
*

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Vill du infoga Youtube-klipp kan du använda: [youtube url=klippadress]
Klippadressen kan vara antingen adressen från objektkoden, eller adressen till klippets youtube-sida.

CommentLuv Enabled

  • bli medlem, förnya medlemskap
  • Arkiv

  • Kommentarer

  • Twingly Blog Search link:http://www.fridholm.net/ sort:published Nya länkar hit
  • Inlägg