Monty Python sketch utanför salladsbar.

död pagegojaIbland är det svårt att bestämma sig för om man skall skratta eller gråta. Som idag när jag blev vittne till en motdemonstration mot blockaden utanför Wild’n Fresh.

Inte nog med att strejkvakterna stod där som vanligt, det var dessutom ett par nissar där med en stor banderoll. På banderollen, som hade stängerna prydda av salladshuvuden (!), kunde man läsa: ”Facket vill att alla skall tvångssocialiseras!”

Nå, gott och väl så långt. En motdemonstration med vissa humoristiska inslag.

Men ovanpå denna syn hamrades mina trumhinnor av en av banderollbärarnas mässande. Mannen behövde helt klart ingen megafon, han lät som vilda västernfilmernas resande säljare av mirakelmedel:

– Se fackets maffiametoder.
– Är detta 2007?
– Skriv på våran namnlista mot facket.
– Titta på maffian som står här.
Etcetera etcetera.

Nog för att jag tycker att facket gör åt helvete fel, men vad betyder egentligen ”tvångssocialiseras”? Sen undrar jag vad man vinner på att anamma någon slags -68 metoder för att protestera mot facket — för det var den deja vue upplevelse jag drabbades av.

Mina pojkar, som satt i barnvagnen, frågade om varför de vuxna bråkade egentligen? Jag försökte förklara att de ville olika saker och inte kunde komma överens.

– Som när jag och lillebror bråkar? Frågade min ibland så vuxna femåring.

Det hela blev helt obetalbart när någon i begåvningsreserven samtidigt gick förbi och började sjunga internationalen som protest mot protesten… jag hade direkt svårt att inte börja fnittra, mina ungar tittade storögt och oförstående på farsen.

Vi gick in för att köpa fikabröd, och berättade för tjejerna vad vi just sett. Linnéa sa med en liten rysning att hon är glad att de märker så lite av hela spektaklet inne i salladsbaren.

Andra bloggar om: , , , , , , , ,

Related Posts with Thumbnails

Detta inlägg är publicerat i Allmänt fribasande, Politik. Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

4 kommentarer

  1. Skrivet 06 januari 2007 klockan 18:44 | Permalink

    Ännu mera Monthy Python blir det när arbetsmarknadsministern säger att blockaden är legitim… Jag börjar undra om Nya Moderaterna inte egentligen betyder Nya Socialdemokraterna.

  2. Skrivet 06 januari 2007 klockan 19:49 | Permalink

    Barn och badvatten Björn, barn och badvatten.

    Sen vill de nog absolut inte röra upp mer dy från botten. Inte innan a-kasse historien vänds av att de flesta får mer i plånboken.

  3. Skrivet 06 januari 2007 klockan 20:26 | Permalink

    Av rädsla för att slänga ut barnet med badvattnet så ska vi låta honom/henne sitta där i gyttjan och dyn? :)

  4. Skrivet 06 januari 2007 klockan 21:58 | Permalink

    Nej, vi framställer oss som de Nya Moderaterna och gör upp med den mer stelbenta delen av de gamla moderata stridsfrågorna (badvatten).

    Men av bara farten blir vi sossar i förklädnad (barnet).

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig Obligatoriska fält är markerade med *

*
*

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Vill du infoga Youtube-klipp kan du använda: [youtube url=klippadress]
Klippadressen kan vara antingen adressen från objektkoden, eller adressen till klippets youtube-sida.

CommentLuv badge

  • Christian Engström, din röst i EU
  • bli medlem, förnya medlemskap
  • Arkiv

  • Kommentarer

  • Twingly Blog Search link:http://www.fridholm.net/ sort:published Nya länkar hit
  • Inlägg