R.I.P Privata sfär

R.I.P privata sfär

Jag skulle kunna skriva ett par spaltmeter här, men Björn på Bloggen Bent uttrycker vad jag känner till punkt och pricka:

Förbannad vare den dag Thomas Bodström blev justitieminister. Han har skadat den svenska demokratin och det svenska rättsväsendet mer än någon annan klåfingrig politiker sedan ständerväldet avskaffades på 1800-talet.

Mer läsning om bakgrund och protest hos:

Lars Olofsson, som skriver om bodströmsamhällets framväxt.

Suburbia, som rapporterade om datalagringen för ett halvår sedan.

Selig.se, som jag lånade bilden från och som förklarar vad den handlar om.

Johan Linander, riksdagsman, förklarar varför Bodströms hjärtebarn införs trots regeringsskiftet.

Crooked Moon ger sin syn på saken.

Även Joakim Holgersson skriver läsvärt om privatliv och datalagring.

En intressant notering, så här i globaliseringens dagar: Vad händer om valfri utländsk firma, från land utan vår demokratiska tradition, bestämmer sig för att etablera bredbandstjänster i Sverige. Eller för den delen köpa upp en existerande aktör? Det är ju inte vad jag vet skyddat som militära saker har en tendens att vara.

Uppdatering: Via en länk i Bloggen Bents kommentarer kom jag till Digital Rights Ireland, en organisation som försöker sätta käppar i hjulet för datalagringsdirektivet på laglig väg. Där hittade jag en intressant länk om IBM att läsa för de som betvivlar hur viktig denna fråga är.

Andra bloggar om: , , , , , , , , , ,

Related Posts with Thumbnails

Detta inlägg är publicerat i Dagsfrågor, Politik. Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig Obligatoriska fält är markerade med *

*
*

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Vill du infoga Youtube-klipp kan du använda: [youtube url=klippadress]
Klippadressen kan vara antingen adressen från objektkoden, eller adressen till klippets youtube-sida.

CommentLuv Enabled

  • bli medlem, förnya medlemskap
  • Arkiv

  • Kommentarer

  • Twingly Blog Search link:http://www.fridholm.net/ sort:published Nya länkar hit
  • Inlägg