Sagor från livbåten – tankar tänkta & idéer kläckta på spaning efter land…

Sagor från livbåten
Detaljsida för arkiv och statiskasidor

Leijongate, akt 3 — hämnden

Expressen:

Folkpartiets ledning ljuger. Det hävdar den misstänkte fp-spionen Per Jodenius i polisförhör som Sveriges Radios Ekoredaktion har tagit del av. - Det är helt korrekt. Lars Leijonborg och Johan Jakobsson ljuger, säger Expressens Niklas Svensson, som misstänks för dataintrång, till TV4.

Är det möjligt att Jacobsson, som Jodenius och Svensson hävdar, har ljugit om syftet med att ge inloggningsuppgifterna till Expressen? Ja visst är det fullt möjligt.

Är det troligt att Jacobsson efterhandskonstruerar för att låta Jodenius och Svensson agera syndabockar? Till viss del: det är troligt att han får sin egen roll att framstå i bättre dager.

Är Jodenius och Svensson vederhäftiga som vittnen i affären? Absolut INTE!

Låt oss bara krasst konstatera att Niklas Svensson är rökt om han inte kan skjuta åtminstone en del av skulden ifrån sig. Att Expressen skulle rehabilitera honom inom överskådlig framtid är inte troligt hur som helst, men om han kan grumla till vattnet en aning kanske någon ger honom ett nytt jobb… Klart som korvspad att han inte vill sitta med svarte petter i hand. Just nu framstår ju situationen som om han svikit en källa och använt uppgifterna han fått otillbörligen istället för att som källan önskat gått ut med dem.

Att Jodenius är besviken är inte heller att förvånas över, för oavsett om han är skurken i folkpartiets led eller inte så är det den roll han får spela. Även han vill nog slippa rollen som bov i dramat.

Men det både Svensson och Jodenius inte fattar är att delad skuld inte är halv skuld. Oavsett om det är fler som betett sig illa så är deras egen skuld klar. Jodenius och Svensson har gjort dataintrång — vilket strängt taget är olagligt.
Utöver det har Jodenius inte slutat med detta efter tillsägelse, vilket sänker hans aktie ytterligare.
Utöver det har Svensson hållit inne med tillgången till sådana uppgifter för redaktionsledningen på Expressen, vilket är graverande.

Jag skulle vilja uppmana dem båda att inse att oavsett allt annat så är deras egen skuld klar - inga mängder skit kastad åt andra håll förändrar den saken.
Men för att vara tydlig: Finns det andra som betett sig oetiskt skall detta naturligtvis fram.

Andra bloggar om: , , , , , ,

Pusha

Skriv en kommentar

XHTML: Du kan använda dessa taggar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>
Du kan även använda “Markdown”.